350 TL ve ÜZERİ TÜM ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ

Makaleler » Blog » Polen Nedir, Nasıl Kullanılır?

Polen Nedir, Nasıl Kullanılır?

Polen, çiçeklerin üreme organlarının üst bölümünde yer alan üreme hücresidir. Polenler arılar tarafından bitkilerden toplanırken, ağızlarında bulunan özel bir enzim ile yapışkanlık kazandırılır ve pelet (topak) halini alması sag?lanır.


Polen, çiçeklerin üreme organlarının üst bölümünde yer alan üreme hücresidir. Polenler arılar tarafından bitkilerden toplanırken, ağızlarında bulunan özel bir enzim ile yapışkanlık kazandırılır ve pelet (topak) halini alması sag?lanır. Oluşan bu yeni ürüne “arı poleni” adı verilmektedir(*). Arı çiçeklere konduğu anda polen, arının üzerine yapışır. Bu polenleri çiçekten çiçeğe taşıyan arılar, çiçeklerdeki tozlaşmanın gerçekleşmesini sağlar. Polen ayrıca arıların kovan içindeki temel gıdalarıdır. Polen toplama görevi, 21 günlük işçi arılara ait bir görevdir. Arılar beslenmek için her çiçekte bulunan poleni almazlar, kendileri için faydalı olacak polenlerin türünü bildikleri için sadece uygun olan polenleri kovana getirirler.

 

Arılar İçin Polen Ne Sağlar?

Bal arıları polenleri kovan içinde beslenme için kullanırlar. Arılar, uzun mesafe uçarak kendilerine en verimli olacak olan besini bulmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi sağlamak için polen kullanırlar. Polenin içeriğinde B1, B2, B3, B5, B6, E, C, A vitaminleri bulunmaktadır. Ortalama bir polende; 28 çeşit vitamin, 14 yağ asidi ve 11 karbonhidrat vardır. Bu da arı için gerekli olan günlük besin ve enerji ihtiyacını sağlar. Polenler, kovan gözlerinde saklanır. Polen ve nektar balarısının (Apis mellifera L.) beslenmesi için gerekli bileşenlerdir. Nektar bal arıları için karbonhidrat sağlarken polen protein, lipit ve vitamin sağlar(*). Polen, bal arıları için yavruların beslenmesinden itibaren büyük önem taşır. Polen sayesinde yavru arıların kas ve vücut gelişimi desteklenmiş olur. Yavru arıların beslenmesinde polenin kullanılması, bu arıların arı sütü üretimine de yardımcı olmaktadır. Polenle beslenen arıların ürettiği arı sütü ile ömrü boyunca beslenen kraliçe arının beş veya altı yıl yaşadığı, diğer arılarınsa sadece larva döneminde arı sütü ile beslendikleri ve birkaç hafta yaşadıkları bildirilmiştir(*). Polen, bal arılarını kovan içinde ve dışındaki yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan temek besindir.

 

Polen Renkleri ve Boyutları Neden Farklıdır?

Polenlerin renkleri; polenin toplandığı çiçeğin özelliklerine, iklim koşullarına, toprağın özelliklerine göre farklılık gösterir. Aynı çiçek türüne ait olan polenlerin de renkleri ve şekilleri farklı olabilir. Polenlerin renkleri; sarı, siyah, mor, mavi, kırmızı, yeşil gibi renklerdedir.

 

Polenler farklı renklerde, farklı biçimlerde ve farklı boyutlarda olabilir. Bu boyutlar ortalama 6 mm- 300 mm arasında değişiklik gösterir. Coğrafi bölgenin yapısına göre farklı özelliklere sahip olan polen, monofloral ballardan elde edildiğinde de kendine özgü bir yapı kazanmış olur. Polenlerin yapısı, çiçeğin beslenmesine göre farklılık gösterir. Topraktaki vitamin ve mineral miktarları, bölgeye düşen yağış miktarı gibi durumlar polenlerdeki yapısal özelliklerin değişmesine neden olur. Polenin fiziki yapısı ve içerdiği değerler de, çiçeğin beslenmesine göre değişir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4