150 TL ve ÜZERİ TÜM ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ

Makaleler » Blog » Lavanta Balı Nedir?

Lavanta Balı Nedir?

Lavanta balı, lavanta hasadının yapıldığı bölgelere yerleştirilen arı kovanlarındaki arıların, lavanta bitkisindeki nektarı toplamalarıyla oluşan hoş kokulu, açık renk bir baldır.


Lavanta balı, benzersiz kokusuyla hemen fark edilen, huzur ve dinginlik hissi uyandıran doğanın mucize lavanta bitkisinin nektarından ortaya çıkan, açık saydam bir renkten koyu kırmızı renge doğru giden, akışkanlığı az, su oranı düşük bir baldır.

Kokusunun cezbedici ve dinlendirici oluşu nedeniyle çokça tercih edilen lavanta bitkisi en çok nerede yetişir? Gelin, yakından bir göz atalım.

 

Lavanta Bitkisi Nedir?

Lavanta bitkisi, diğer bitki türlerinden olan nane, biberiye, adaçayı familyasına ait bir bitki türüdür. Koşullar uygun olduğu sürece, yirmi yıl kadar yaşayabilen bir bitkidir. Ortalama 60 cm yüksekliğinde kendine has kokusu ve rengi olan çiçekli bir bitkidir. Lavantanın mor çiçekleri nektar bakımından da oldukça zengindir ve bu yönüyle arıların dikkatini çeker.

 

Türkiye’de yaygın olarak Isparta bölgesinde; dünyada ise Fransa’da yetiştirilen lavanta bitkisi, güzelliği, rengi ve hoş kokusuyla gıda ve kozmetik sektöründe çokça kullanılan bitkilerden biridir.

 

Lavanta Bitkisi Hangi İklimi Sever?

Lavanta bitkisi, ilkbahar ve yaz ayları başlarında, ortalama sıcaklığın 20-30 derece olduğu Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir. Bu iklimle özdeşleşmiş olduğunu söylememizin mümkün olduğu lavanta bitkisinin yetişmesi, bolca güneş ışığıyla mümkündür. Lavantalar günde en az 6 ila 8 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar. Yazları iklimin sıcak ve orta derecede kurak olmasını isterken, kışları yumuşak olmasını tercih eder. Eğer hava ve toprağın sıcaklığı uygunsa, hava sıcaklığı 18 derecenin üzerinde ise, hasat sonrası bitki filizlenmeye başlar. Lavanta bitkisi, çok daha düşük sıcaklıklara dayanıklı olabilirken, yüksek nem oranı, bitkide mantar hastalığının gelişimine neden olabilir. Bu da bitkiyi olumsuz etkileyecektir. Lavanta bitkisi, yüksek rakıma sahip yerlerde ve eğimli bölgelerde de yeterli güneşlenme süresinin olması koşuluyla yetişebilir.

Lavanta bitkisinin yetiştirilmesi dikkat ve özenli olmayı gerektirmektedir. Yetiştirilme aşamaları; toprağın ph analizi, toprağın iyice sürülerek, fidelerin dikimine hazırlanması ve dikiminden önce de toprağın bolca sulanması gibi aşamaları içermektedir.

 

Lavanta Balı Nasıl Oluşur?

Lavanta balı, lavanta hasadının yapıldığı bölgelere yerleştirilen arı kovanlarındaki arıların, lavanta bitkisindeki nektarı toplamalarıyla oluşan hoş kokulu, açık renk bir baldır. Lavanta tarlalarındaki bitkiler Temmuz ayı içerisinde tam çiçeklenme evresine ulaşır ve bu dönemde hasadı yapılır. Hasadının yapılacağı bu dönemde çevresine yerleştirilen arılar, lavanta çiçeğinin özünden topladıkları nektarla lavanta balını yaparlar.

 

Lavanta Balının Faydaları

Lavanta balının faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında lavanta balının faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Arılar, Lavanta Balını Nasıl Elde Ederler?

Lavanta bitkisinin çiçeklerinin cezbedici kokusuyla kendinden geçen arılar, duydukları kokunun peşine düşer ve bitkinin etrafında dolaşırlar. Bitkinin çiçeğine konarlar ve üzerine kondukları bitkinin çiçeğinden aldıkları nektarı, kovana taşırlar. Toplayıcı arılar, getirdikleri nektarı işçi arılara verirler. Kovandaki işçi arılar, midelerindeki enzim içeren salgılarla karışan nektar bala dönüşür. Dönüşüm sağlanınca lavanta balı, işçi arılar tarafından kovandaki bal peteklerine aktarılır.

İşte kokusu ve tadıyla enfes olan lavanta balının oluşum süreci bu şekildedir.

 

Lavanta balı, lavanta bitkisinin ılıman iklimde yetişmesi gerekliliği açısından dünyada sadece Fransa ve Türkiye topraklarında verimli bir şekilde bulunmaktadır. Ülkemizin iklim ve bitki örtüsü açısından zenginliğini düşünecek olursak topraklarımızda birçok özel balın bir başka deyişle monoflora balının oluşması açısından çok şanslı olduğumuzu düşünebiliriz.

Anavarza Bal’ın monoflora bal çeşitlerini keşfetmek için; www.balgurmesi.com ve seçkin marketler ile online satış sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4