150 TL ve ÜZERİ TÜM ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ

Makaleler » Blog » Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?


Genel olarak Düzce,Yalova ve Kastamonu bölgesinde yetişen Kestane Çiçeklerinden elde edimektedir.

Berrak görünümlü, akışkanlığı zayıf ve koyu renklidir. Kendine özgü yoğun kokulu ve kendine özgü bir aromaya sahiptir. Lezzetinde ki tatlılık zayıftır. Tat kalıcılığı yüksektir. Ağızda acımsı buruk bir lezzet bırakır. 

Kıvamı yüksek, kayganlığı zayıf olan bir dokuya sahiptir.

Kestane Balı,bal çeşitleri arasında potasyum, kalsiyum ve magnezyum fazlalığı ile iyi bir besin kaynağıdır. 

Kestane Balı, anti - bakteriyel ve mantar önleyici özellikleri ile tanınmaktadır. Kestane balı yüksek bir anti-oksidan olarak vücudumuzu tüm mikropların zararlı etkilerine karşı korumaya yardımcı olmaktadır.

Kestane Balı düzenli kullanımında vücudumuzun gün içerisinde maruz kalması olası zararlı molekülleri ve enfeksiyonları etkisiz hale getirecektir.

Bunla beraber antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketerek, hastalık, kanser, cildin olgunlaşmamış kırışıklıkları, katarakt gibi yaşla ilgili bir çok hastalık ve sağlık sorunlarınızın riskini azaltabilirsiniz.

Kestane Balı tam bir yaşlanma karşıtıdır. serbest radikallerin uzaklaştırılmasında antioksidanlar yardım etmektedir. Yüksek miktarda ve yaşlanma etkilerini gidermeye yardımcı olur ve korur. Bu sebeple düzenli tüketim oldukça önemlidir.

 Yorgunluklarınızı hafifletir, yüksek miktarda enerji olarak iyi bir kaynak hizmeti vermektedir. Dolayısı ile Kestane Balı yorulmayı hemen hafifletir.

Kestane Balı Antibakteriyel akne tedavisi için idealdir. Demir, B vitaminleri ve C vitamini Kestane Balı gibi yüksek antioksidan içeren gıdalarda kasları güçlendirmek, kan dolaşımını arttırmak, bağışıklık sisteminin işleyişini arttırmak ve hatta karaciğer ve benzeri organların işleyişini arttırmak gibi çeşitli vücut işlevlerini desteklemektedir.

Mineral ve demir bakımından oldukça zengin olan Kestane Balı , B ve C vitaminleri ses kısıklığı, öksürük, bronşit, boğaz ağrısı, sinüzit, prostat ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

Bal çeşitlerinin hepsinde en belirgin antimikrobiyal, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir ve bu nedenle yara, ülser ve boğaz ağrısı tedavisinde son derece etkilidir.

Dolaşım sistemi için özellikle faydalıdır ve kılcal damarları güçlendiren, damar tedavisinde kullanılan hastalıklar için önerilmektedir.

Asiditesi düşük olduğundan ameilyatsız mide,bağırsak ülseri ve diğer böbrek hastalıklarında kullanılmaktadır Safra akışını uyarır ve karaciğerde durgunluk için önerilir.

Ağzınıza Tat, bedeninize şifa olması dileğiyle.

Afiyet olsun...

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4