150 TL ve ÜZERİ TÜM ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ

Makaleler » Blog » Arıların Eşsiz Ürünleri; Bal, Polen, Arı sütü, Propolis

Arıların Eşsiz Ürünleri; Bal, Polen, Arı sütü, Propolis

Arıların bal elde edebilmesi için ömürleri boyunca binlerce çiçeği dolaşması gerekir. Arıların bir kilogram bal toplayabilmesi için yaklaşık 5.5 milyondan fazla çiçeğin nektarını toplaması gerekir.


Bal nedir?

Bal, arıların çiçek nektarlarını ve ağaç salgılarını toplayarak meydana getirdiği eşsiz bir besindir. Bal arılarının ev sahibi olduğu bir kovanda; işçi arılar, erkek arılar ve ana kraliçe yer alır. Bir bal arısı kovanında bal petekleri ana kraliçe arının kendi vücutlarından salgıladıkları bal mumu ile oluşturulur.

Arıların bal elde edebilmesi için ömürleri boyunca binlerce çiçeği dolaşması gerekir. Arıların bir kilogram bal toplayabilmesi için yaklaşık 5.5 milyondan fazla çiçeğin nektarını toplaması gerekir.

Arılar, meyve tomurcuklarından aldıkları nektarları ‘’bal midesi’’ de denilen organlarında değişime uğratırlar. Daha sonra değişen bu sıvı, kovandaki petek hücrelerine yerleştirilir. Daha sonra arılar, balın üzerini mumdan bir kapakla örterler.

Arılar, ’’yelpazeleme sistemi‘’ dediğimiz özel bir sistemle de kovanı havalandırırlar. Böylelikle bal, kıvamını almış olur. Balın rengi, içerisinde bulunan çiçeklerin nektarına bağlı olarak farklı renklerde olabilir.

Yapısı gereği balın akla ilk gelen özelliği içerisinde toplandığı çiçeğin kokusunu barındıran tatlı bir lezzete sahip oluşudur. Bunun sebebi içinde barındırdığı meyve özü kaynaklı früktoz, glikoz, sakarozdur.

Bunun haricinde bal, yapısı gereği kristalize olabilir. Halk arasındaki yaygın söylenişiyle bal şekerlenebilir. Çok sık karşılaşılan bal şekerlenir mi sorusu hakkında birçok farklı inanış vardır. Balın şekerlenmesi doğal bir durumdur. Şekerlenen bal benmari usulü ısıtmayla tekrar eski kıvamına döndürülebilir. Balın şekerlenmesi bir nevi balın kendisini korumaya alması olarak da tanımlanır. Çünkü bal saf haliyle hiçbir zaman bozulmaz.

 

Arı Poleni Nedir?       

Polen, bitkinin eril DNA’sını dişiye taşıyan yapıdır. Arıların çiçeklere konması sonucu ayaklarına yapışan polen tozları, başka bir çiçeğin dişi hücresine temas ettiğinde çiftleşme gerçekleşir. Polen tanelerinin boyu, 50-100 mm arasındadır.

Bitkilerde erkek üreme hücresi olarak bilinen polen, arı kolonisinde bulunan yavru arılara ve genç arılara gelişmesi için gerekli olan bir besin kaynağıdır da. Polen olmazsa kovan içerisinde bulunan yavru arıların gelişmesi mümkün değildir. Polenin elde edildiği kaynaktan civardaki bitkilerin çeşidi ve kaynağı hakkında bilgi edinmek mümkündür. Polenler, elde edildiği kaynağa göre farklı renk ve şekillerdedir.

 

Arı Poleni Nasıl Toplanır?

Arılar, çiçeklerden polen taşırken ayaklarına yapışan ve kanatlarında topladıkları onlarca besini de beraberinde getirirler. Bu besinleri taşırken kurulan özel mekanizmalar sayesinde polen toplama işlemi arılara zarar verilmeden gerçekleşir.

 

Arı Poleni Nasıl Tüketilir?

Tek başına da alınabildiği gibi, arı poleni pek çok besinle de tüketilebilir. Genellikle; balla, yoğurtla, ılık süt ve meyve suları içinde tüketilebilir.

 

Arı Sütü Nedir?

Arılar tarafından elde edilen arı sütü; beyaz, kremsi yapıda bir salgıdır. İşçi arılar tarafından üretilen arı sütü, kraliçe arıya besin sağlar. Arı sütü tüketen kraliçe arı;, diğer arılara göre daha fazla gelişir. Kraliçe arının günde yaklaşık 2500 kez yumurtlama kapasitesine sahip olması, arı sütü sayesindedir. Diğer arılar sadece yavru halde arı sütüyle beslenirken kraliçe arı ömrü boyunca arı sütü ile beslenir. İşçi arılar ortalama 40-45 gün yaşayabilirken kraliçe arının ortalama yaşam süresinin 7 yıl olduğu görülmüştür.

 

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü tek başına tüketilmekle birlikte bal ile karıştırılarak da tüketilmektedir. Arı sütünün ekşimsi tadı, ballı karışımlarla daha rahat tüketilmesini sağlamaktadır. Arı sütü gıda endüstrisi ve kozmetik alanlarında da sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır.

 

Propolis Nedir?

Propolis; arıların, bitkilerde bulunan sap, yaprak ve tomurcuklarından toplayarak ürettiği bir maddedir. Arılar, bu maddeyi, kovanı mikroplara karşı korumak, kovanın temizliğini sağlamak ve kovandaki çatlakları onarmak için üretir. Arılar propolis toplamak için çoğunlukla kavak ve çamgillerin reçinelerini kullanırlar.

 

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis, kovandan alındığı haliyle tüketilmez. İçinde yüksek oranda bal mumu ve kovandaki bala ulaşmaya çalışan parazitler olabileceği için kirletici maddelerden arınması gerekir. Kovan içinde kullanıldığından doğal bir koruyucu özelliği de bulunan propolisin belirli bir rengi bulunmamaktadır. Propolisin damla şeklinde kullanılması en bilinen yöntemdir. Günlük olarak belirlenmiş damla sayısı kadar kullanıldığı görülmektedir. Belirli bir yaş grubu için kullanımı söz konusu değildir; ancak bir uzman hekime danışılarak kullanılması önerilir.

Propolisin istenmeyen maddelerden arındırma işlemi sonrası tüketimi daha doğru olacaktır. Özümsenme işlemi gerçekleştirildikten sonra toz haline getirilerek tüketime sunulur. Propolis ister ılık su, isterseniz süt ile karıştırarak tüketilebilmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4