200 TL ve ÜZERİ TÜM ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZ

Makaleler » Blog » Arı Sütü nedir? Arılar, Arı Sütünü Nasıl Elde Eder?

Arı Sütü nedir? Arılar, Arı Sütünü Nasıl Elde Eder?

Arılar, doğamızda sürdürebilir bir yaşam için önemleri büyük canlılardır. Kendi içinde çok çeşitlilik gösterirler. Yaklaşık 20 bin civarında çeşidi olduğu tahmin edilmektedir.


Arı Sütü nedir? Arılar, Arı Sütünü Nasıl Elde Eder?

 

Arılar, doğamızda sürdürebilir bir yaşam için önemleri büyük canlılardır. Kendi içinde çok çeşitlilik gösterirler. Yaklaşık 20 bin civarında çeşidi olduğu tahmin edilmektedir. Kendi aralarında yaptıkları hareketler ve çıkardıkları sesler sonucu tam bir uyum içinde oldukları gözlemlenmiştir. Arıların koku alabilme ve sesleri duyabilme özellikleri vardır. Yaptıkları kanat hareketleriyle kovanı soğuturlar. Bir arının bir kilo balı yapabilmesi için dört milyondan fazla çiçekten bitki özü toplaması gerektiği gözlemlenmiştir.

Doğada çalışkanlıklarıyla bilinen ve bir arada tam bir uyum göstererek takım olarak çalışan arılar, bir yuva içinde koloni halinde yaşarlar. İş bölümü, yardımlaşma ve çalışkanlık gibi kurallara sahiptirler.

Bir bal arısı ailesinde ana arı, işçi arı ve erkek arı olmak üzere çeşitli görevlerde bulunan arılar vardır. İşçi arıların koloni içindeki görevi,  kovanın temizliğini sağlamak, arı sütü ve bal mumu salgılamak, peteği örmek, kovanı havalandırmak ve ana arıyı beslemektir. Ana arılar, yumurtlamak ve arıların çoğalmasını sağlamak rolünü üstlenirken, erkek arılar ise kolonide çiftleşmek için ana arıya yardımcı olmaktadır.

Aralarında böyle bir uyum ve iş bölümü olduğunu gördüğümüz bu canlılar, arı sütünü nasıl elde eder, gelin bir de buna bakalım.

Arı sütü, işçi bal arılarının ürettiği süte benzer bir salgıdır. Bu salgının içeriği arının yaşadığı coğrafyaya göre çeşitlilik gösterir. Arı sütü, ana kraliçenin ve larvaların beslenmesinde büyük rol oynar. Koloni içinde bütün larvalar bu salgı ile beslenir.

İşçi arılar, zayıflayan veya yaşlanan ana arının yerine yeni bir ana arı seçmek istediklerinde birkaç küçük larvayı bol miktarda arı sütü ile beslerler. Böylelikle bu salgı, yumurtalara ana arı olmak için ihtiyaç duydukları besini sağlar. Böylelikle bu döngü kendi içinde sağlanmış olur.

Arı sütünün rengi beyaz bir yapıda ve sıvı şeklindedir. Koloni içindeki yaşama baktığımızda üretimi çok zahmetlidir. Bu üretim, birçok genç işçi arının uzun süren bir ekip çalışmasını gerektirir. Kraliçe arının tek besin kaynağı budur. Kraliçe arı, diğer arılardan görünüm itibariyle de ayrılır. Çünkü ana kraliçe, yeryüzünün tek doğurgan canlısı olmakla beraber ağırlığının iki katı yumurta yumurtlar. Dolayısıyla ana kraliçenin varlığı demek, soyun devamı demektir. Ana kraliçeyi besleyen bu mucizevi besinin insan sağlığına yararı olduğu da düşünülmektedir.

 

Arı sütü nasıl muhafaza edilmelidir?

Arı sütü çok çabuk bozulabilme özelliğine sahip bir besindir. Bu nedenle tüketilmesi sırasında iyi muhafaza edilmelidir. Isıya maruz bırakılmamalıdır. Buzdolabında ortalama 5 ya da 6 derece bir sıcaklıkta iki -üç ay kadar muhafaza edilebilir.

 

Alerjisi olanlar arı sütünü kullanabilir mi?

Arı sokmalarına veya zehirlerine karşı alerjisi olanlara, arı sütünü kullanmaları önerilmemektedir. Bu tarz arı sokmaları veya arılara alerjisi olanların tüketmeleri dâhilinde ölümcül sonuçlar ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

 

Hamile olanlar ya da kronik rahatsızlıkları olanlar tüketebilir mi?

Hamile olanlar mutlaka doktor kontrolünde besin tüketmelidir. Aynı şekilde arı sütü kullanıp kullanamayacağı ile ilgili doktorun bilgisi doğrultusunda hareket etmelidir. Kronik rahatsızlıkları olanlar da aynı şekilde mutlaka doktora danışarak tüketmelidir.

 

Arı sütü nasıl kullanılır?

Genellikle ek gıda veya takviye edici gıda olarak karşımıza çıkan arı sütü, saf halde kullanılabilmektedir. Arı sütü hassas bir besin olduğundan çok çabuk bozulabilir. Isıdan, ışıktan ve metalden etkilenebileceği için tahta veya plastik bir kaşık yardımıyla tüketilebilir. Bala karıştırarak kullananlar da vardır. Her ürünün içeriği farklı olacağı için günlük tüketim miktarlarına dikkat edilmesi önerilir.

 

Arı sütü nasıl saklanır?

Arı sütü saklanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta soğuk hava depolarında saklanmasıdır. Çok çabuk bozulabileceğinden dolayı üreticilerin hızlı bir şekilde soğumaya yetiştirmeleri gerekir. İçeriğinin bozulmasını önlemek amacıyla içine bal ya da balmumu katılabilmektedir.

 

Arı sütünün içinde neler vardır?

Arı sütünün vitamin ve minareler açısından zengin olduğu gözlemlenmiştir.

 

Arı sütü pahalı mıdır?

Üretimi zahmetli bir uğraş olmasından dolayı dünyanın en pahalı sütlerinden biridir. Toptan satıldığında 5 bin TL, kovanlarda satılması halinde ise 15-20 bin TL seviyelerine çıkabilmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4